2017.07.11. 20:22, Isabelle
Otthon készített szendvics, sütemény - Bizony bizony. Sokan tévhitben vannak, és azt hiszik hogy ételt nem szabad felvinni a repülőre, holott pedig igenis szabad,csak folyadékot nem. (!!) Ha egy fapados géppel utazol, készülj fel rá,hogy egy kis szendvics minimum 1500 Forint lesz. Ami valjuk be, elég sok, ha csak nem aranyból volt a csirke melle. Ha jól tudom, minden fapados gépen a vizet ingyen osztogatják, de azért jó előtte utánanézni, ugyanis azt az italt, amit már a kapunál veszel meg (igaz, ott sem sokkal olcsóbbért, egy víz körülbelül 600 Forint) azt már felviheted a repülőre. Ha süteményt viszel magaddal, és meleg van, akkor arra is figyelj hogy ne valami túlspirázott csokis öntetes sütemény legyen, hanem inkább valami kicsit szárazabb, esetleg pudingosabb, mert a túl száraz pedig megkeményedik ebben a melegben.
Fülhallgató - Valószínűleg hogy a mai világban ez már mindenkinek magától értetődő, de ha azt gondolnád hogy áh, jó lesz az amit a gépen kapok, nem viszem el a sajátomat, akkor nagyon nagyot tévedsz. A gépen ugyanis kapsz fülhallgatót, viszont szerintem a legközelebbi Kínaikból szerzik, valami 100 forintér talán, mert olyan rossz hogy jobban hallod a repülőgép zúgását, mint amit fülesen szeretnél hallgatni. A repülőkön, (nem fapadosokon) található előtted egy monitor, amin a légitársaság nyelvének megfelelően találhatsz filmeket, illetve még Angolul, és zenéket, híreket, amiket csak szeretnél. Ehhez pedig nyugodtan használd a saját fülesedet, ne szégyenlősködj!
Power Bank - Bár az úton végig repülő üzemmódba kell kapcsolnod a telefonod, azért mégis főként ha zenét hallgatsz rajta, nem fog rosszul jönni, ugyanis a repülőgépen nincsen konektor. Mindig jó ha ott van, én általában leszállás után szoktam felrakni tölteni, és így biztosan kibírja az egész napot.
Hajó
Valójában a hajóra nem kell túlsok mindent magaddal vinned, természetesen attól függ hány órás, napos útra mész, én eddig csak pár órákat utaztam vele, úgyhogy sok mindent nem kellett magammal vinnem a bőröndömbe pakolt cuccaimon kívül.
Fényképezőgép, Telefon - Természetesen, nem meglepő, de nem hagyhatom ki. A csodálatos tenger, óceán látványa lenyűgöző, és én szeretem minden pillanatát megörökíteni, mert sosem tudhatom hogy még egyszer fel-e fogok rá szállni. Úgyhogy ezt ajánlom nektek is!
Egy üveg, egy kis vízzel megtöltve - Ez leginkább a dohányzóknak szól, ugyanis általában a hajókon tilos a dohányzás, de azért nem szólnak egy pár cigi elszívása miatt, ha nem csinálod feltűnően, plusz nincsen egy rendes dohányzó, ahol el tudod nyomni veszély nélkül a cigidet, csak a kukákba, ami nem túl biztonságos. Ezért jó ha van nálad egy kis üveg, egy kis vízzel megtöltve, így simán csak beledobod a csikkedet, majd amikor leszállsz, kidobod az üveget.
Kis zacskók - Ha még nem voltál soha hajóúton, akkor előtte jó ha meggyőződsz arról hogy nem vagy tengeri beteg. De ha erre nincs lehetőséged, akkor inkább vigyél magaddal kis zacskókat, amiket az út folyamán ha netalántán szükséged lenne rá, elhasználhatsz. (Egyébként a repülőre azért nem kell magad vinned, mert megtalálod a szembenlévő ülés hátuljában!:))
Pulóver, kardigán - Tudni illik, itt is csakúgy mint a repülőn elég hideg a levegő, viszont itt nem a klíma miatt, ha be nem mész, hanem az óriási szél miatt. Sokszor én nem tudtam levegőt venni, az óriási széltől, ráadásul olyan is volt hogy majdnem lefújt a lépcsőről. Ilyenkor ugyebár hidegebb van, így nem árt ha van nálad egy pulcsi, vagy egy kardigán hogy megne fázz.
Vonat, busz, autó
Ezt a hárman azért vonom egybe, mert én ugyanazokat szoktam magammal vinni a kistáskámba mindegyik járműeszközön. Sok mindent nem, csak praktikus kis dolgokat.
Pulóver, kardigán - Itt leginkább a Vonatra jellemző, ha esténként utazol, hogy biztosan lesz a fülkében olyasvalaki aki akkor is ki fogja nyitni az ablakot ha 10 fok van. Leglábbis, én mindig így járok. Ilyenkor szólhatsz hogy csukja be, vagy húzza feljebb, de megoldhatod egy pulcsival, kardigánnal is a dolgot, így nem lesznek nézeteltérések.
Étel, innivaló - A cikk végén szeretném megemlíteni, hogy természetesen függ a jármű típusától minden, függ hogy van-e felszolgálás, milyen a légkondi, esetleg milyen fajta hajón utaztok, így sok esetben eltérőek lehetnek a kellékek. Viszont nekem még nem volt szerencsém olyan vonaton menni, ahol ételt szolgáltak fel. Buszont viszont annál inkább. Ráadásul, ingyen. Természetesen nem egy Pécs-Budapest távolságú buszon, hanem inkább egy sokkal hosszabb útat megtévőn. Kocsiban pedig természetesen általában ti, a család, visztek magatokkal ennivalókat. Viszont a szendvicseknél is figyeljetek oda, hogy ne nagyon legyen benne parizer, esetleg inkább kolbász, stifi, de parizer, paradicsom, ilyen dolgok ne nagyon ebben a nagy melegben, mert megromlik, átázik.
Zsebkendő - Mind a három közlekedési eszközön fontos, ugyanis például a vonaton nagyon sokszor előfordul hogy az illemhelyen nincsen wc papír. Ha busszal, kocsival utaztok akkor pedig lehet hogy olyan benzinkúton, vagy megállón álltok meg ahol szintén nincsen wc papír. Ez pedig elég kellemetlen helyzeteket szülhet.
Utazó párna - Ez igazság szerint mindegyik közlekedési eszközön hasznos, a repülőtől kezdve a hajón át egészen a kocsiig. Elég kellemetlen, főleg ha például a repülőn középen ülsz, vagy a szélén, és nincs melletted ablak, nem tudod hova támasztani magad, és nem tudsz kényelmesen aludni. Az utazó párna nem foglal sok helyet, sőt a nyakadba is akaszthatod nem muszáj a táskádba tenned. :)
Tippek az utazáshoz,nyaraláshoz:
1. Ha repülőgéppel utazol, érdemes 2-2,5 órával előbb a reptérre érned. Minimum 1 órával előtte próbáld meg leadni a bőröndödet, illetve checkolj is be minél hamarabb, nehogy véletlenül későn találd meg a saját kapudat, és lekésd a gépet.
2. Ha repülőgéppel utazol, nem érdemes túl sok innivalót magaddal pakolnod, inkább csak annyit amennyit tudod hogy megfogsz inni becsekkolás előtt, mert úgyis kikell majd dobnod.
3. Repülőtéren amennyire teheted, ne vásárolj se ételt, se innivalót, a repülőgépen kapni fogsz vizet ingyen, bármilyen légitársasággal is utazol, ennivalót pedig vihetsz magaddal. Viszont ha nem fapados légitársasággal utazol, akkor ennivalót is tartalmaz a jegyed ára.
4. Nem érdemes a legolcsóbb repülőjegyet megvásárolnod, a legolcsóbb légitársaságnál, főleg ha több órán át utazol. Egyrészt, a saját biztonságod érdekében is, és ha például 6-7 órát utazol, és nem viszel magaddal annyi ételt, biztos vagyok benne hogy nem fogod kibírni, így vásárolnod kell, az árak pedig elég borsósak. Ezért inkább azt mondom, ne utazz több órán át fapados géppel.
5. Ügyelj a biztonságodra! Ha a hangosbemondón olyan nyelven beszélnek, amit nem értesz, akkor figyeld mit csinálnak a többiek. De általában videóval, képekkel, illusztrálva van amit mondanak a kis képernyőn, vagy ha nincs képernyő, akkor egy stewardess fogja elmutogatni a lényeges dolgokat az utazók között. Ha kivillan a piros fény, hogy kösd be magad, ne késlekedj, tedd azt amit kérnek. Ha elindul a repülőgép, mindenképp repülő üzemmódba tedd a telefonodat, ne írj még egy utolsó üzenetet a szerelmednek, családodnak, intézd el ezt előtte, ne veszélyesztesd a saját,és mások életét!
6. Ha vonattal utazol, és merülőben van a telefonod, akkor addig, amíg a kalauz megnem nézi a jegyedet ülj a helyeden. Utána pedig, keresd meg az 'újabb' kocsit ahol a függöny mögött találni fogsz konektort, és töltheted a telefonodat. ;) Nyugi, utána már nem fognak szólni hogy nem a helyeden ülsz!:)
7. Minél előbb foglalod le a szállásodat, annál jobb. Az indulásod illetve a megérkezésed előző napján pedig hívd fel a szállodát, és bizonyosodj meg róla hogy minden rendben van a foglalásoddal. (!!)
8. Ha olcsón szeretnél utazni Magyarországon belül, ajánlom neked az Oszkárt. Fele annyiért elvisz Budapestre, vagy akárhova ahova szeretnéd, illetve ha például reptérre mész, és kifogsz magadnak egy kedves sofőrt, még megis beszélheted vele hogy vigyen el oda, ha nem esik neki útba. Hidd el, nem fognak nemet mondani!:)
9. Ha leszállsz a reptéren, de nincsen bérleted, vagy nem vagy odavalósi ahol leszálltál, akkor keress egy autómatát, ahol potom pénzért vehetsz magadnak napi bérletet, amit bármilyen közlekedési eszközön használhatsz.
10. Mielőtt elutazol külföldre, magolj be pár használandó szót a google fordítóból, vagy egy kéziszótárból, ilyeneket például hogy "XY dolgot hol találom" "Merre van a XY" "Nem beszélem a nyelvet" "Forintot váltanak-e" stbstb. Hidd el, sokat könnyítessz a helyzeteden.
11. Ha nem szeretnél éjszakákért 20.000-30.000 Forintot fizetni egy Hotelban, a legjobb megoldás egy kisház kibérlése. Ezek általában panelekben szoktak lenni, másfél-két szobás, vagy amennyit szeretnél, és sokkal olcsóbbak mintha hotelben szállnál meg. Természetesen azzal számolnod kell, hogy itt akkor saját magadat kell ellátnod étel szempontjából.
12. Függetlenül attól hova utaztok, legalább egy hosszúnadrágot, és egy pulcsit rakjatok be a bőröndötökbe. Ahova utaztok, ugyanúgy megeshet egy borongósabb, hidegebb talán esősebb idő, így mindenféle képpen jó, ha van nálatok egy melegebb ruha.
13. Én nem vagyok rosszullétes, de azért bárkivel megeshet egy hosszabb utazás során hogy rosszul lesz. Erre a legjobb gyógyszer a Daedalon, ami teljesen kiut, és körülbelül végig alszod az utat. Azért jó, ha van egy görcsoldó, és egy fejfájás csillapitó is a kis táskátokban. Illetve ami még jól jöhet, az a sebtapasz. :)
Azt hittem a fontosabb dolgokat összeszedtem nektek, viszont ne feledjétek, függ a légitársaságtól, az utazási irodától, illetve nagyon sok mindentől az,hogy mit visztek magatokkal. Valahol meleg van, valahol hideg, valahol van étel, valahol nincs, sok helyen változó. Én csak a saját tapasztalataimat mondtam el, amivel remélem megkönnyítettem az utazásotokat.
Nektek vannak még tippjeitek? Ha igen, várom kommentben, illetve azt is nyugodtan leírhatjátok hogy ki hova fog/hova utazott már idén?