Beválnak-e a tanulási módszerek?
2017.12.03. 20:15, Irrelevance
Avagy hogyan vált Irrelevance kísérleti nyúllá
Kedves Királynők és Királyfik!
Ez a cikk eredetileg egy kurzus egyik részeként született, de azt gondoltam, hasznos lehet ide is elhoznom a félév közeldtével - hiszen ki nem ilyenkor veszti el a motivációját a tanuláshoz?
Íme néhány tipp, amivel már korábban találkozhattatok, amiket leteszteltem magamon, hogy mennyire hasznosak.
(A cikk nem ismerteti a módszerek menetét, de egy egyszerű Google-kereséssel orvosolható a probléma, ha nem ismeritek őket.)
SQ3R
Ezen módszer nem vált igazán be nekem. Az iskolai történelemleckémen próbáltam ki, amelynek megtanulása egy körülbelül tizenöt-húsz perces folyamat. Ez a módszer viszont több mint fél órára növelte az említett időtartamot, ami elég soknak számít, gyakran nem lenne időm ennyit foglalkozni egy adott tananyaggal. Ezért számomra nem volt kifejezetten hasznos.
A három felsorolt módszerből talán itt volt a legegyértelműbben leírva az, hogy hogyan kell kivitelezni ezt a megoldást. Minden pont részletes volt, és megfelelő mennyiségű segítséget nyújtott.
Az SQ3R tanulási módszerrel kapcsolatban azt a végső következtetést vontam le, hogy ez a módszer olyan személyek számára lehet ideális, akik nehezen tudnak nagyobb mennyiségű leckét megtanulni, egy adott témára koncentrálni huzamosabb időn keresztül.
PQRST
A PQRST tanulási módszert a fizikaleckémen próbáltam ki, ahol az utolsó, ellenőrzés pontnak megfelelően a tanult képletek használatát különböző feladatokon gyakoroltam. Gyorsabban haladtam vele, mint az SQ3R módszerrel, de úgy éreztem, még mindig nem a legbeváltabb számomra ez. A felmondás és az ellenőrzés együttesen lényegesen meghosszabbította a tanulási folyamat időtartamát, továbbá megszakította a figyelmemet a tananyag ún. „elméleti” (felmondás) és „gyakorlati” (ellenőrzés) részre bontása.
A feladat érthető volt számomra, főleg az után, hogy az előtte lévő módszerben részletesebben ki voltak fejtve az egyes pontok. A megértésben esetlegesen adódhatnak olyasvalakinek problémái, aki először látja maga előtt ezt az öt szót.
SPAR
A három módszerből ez vált be nekem a legjobban. Az előző kettő után már biztos voltam benne, hogy mi a feladatom ezzel kapcsolatban, de szerintem azok elolvasása nélkül is tudtam volna alkalmazni. A biológia tananyagomon próbáltam ki, és viszonylag rövid idő alatt sikerült eredményesen megtanulnom a tananyagot.
Bár azt gondolom, ehhez a módszerhez szükséges kiválasztani a megfelelő típusú tananyagot, nem alkalmazható mindenre.
A saját módszerem
A fent említett három módszer valamilyen szinten eltér az én tanulási szokásaimtól. Legjobban talán a SPAR módszerre hasonlít az, ahogyan én tanulok – és ez bevált nekem, az esetek többségében jó eredményt érek el vele. Magamnál legtöbbször a kérdések pontot hagyom ki, mert arra gyakran nincs elég időm a hétköznapokban.
Ti már próbáltátok valamelyiket? Milyen tapasztalatotok van ezekkel kapcsolatban? Mi a ti módszeretek a hatékony tanuláshoz?